Çizgili Forum

Geri git   Çizgili Forum > FORUM KULLANIM ALANI > Üst Yönetim Odası > TÜRKİYE REHBERİ > İL VE İLÇELERİMİZ > MARMARA BÖLGESİ > Sakarya
Üye Ol Yardım Üye Listesi Takvim Tüm Mesajları Okunmuş Say

Yanıtla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-05-2009, 12:59   #1
asalhoca

 
asalhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 10-05-2009
Nereden: SAKARYA
Yaş: 42
Mesajlar: 452
Uye No:2282
Tecrübe Puanı: 7187
Karizma Puanı: 7151950
Karizma Derecesi
asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde asalhoca şöhret ötesinde
Standart Kazımpaşa

KAZIMPAŞA BELDESİ
TARİHÇE
Osmanlı Devletinin son dönemlerinde Kazımpaşa Serdivan’a bağlı olup,ismi daha önceleri ‘’HAMİTABAT ‘’olarak bilinmekteydi.Bu isimle beş veya altı yıl anılan Belde o dönemlerde Kafkas Türklerinden (Çerkez) halkının yoğun olarak yaşadığı bir yerleşim bölgesiydi.Bu bölge iklim şartlarının elverişsizliği nedeniyle çok sulak ve bataklık bir bölgeydi.Bu nedenle insan hayatını etkileyen ve ölümlere yol açan hastalıklar oldukça fazlaydı.Ölümlerin artması ve bölgenin yaşanmaz hale gelmesi bölgede yaşayan Çerkez halkının bölgeyi terk etmesine neden olmuştur.O günlerde Çerkez Halkının yaşadığı bu bölgeye ‘’ECELDERE ‘’ köyü denilmektedir.Bu ad ile anılan köyün ismi yaklaşık 20 yıl önce ‘’ UZUNKÖY ‘’ olarak değiştirilmiştir.
Beldenin ilk ismi olan ‘HAMİTABAT’ bir süre kullanıldıktan sonra ‘’ REŞADİYE ‘’ ismini almıştır. Aynı dönemlerde bu Beldede ‘’ KAZIM ‘’ isimli bir Paşa yaşamış olup,o yıllarda Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yurdumuzun düşmanlardan temizlenmesi ve bağımsızlığın kazanılması için Vatanın birliği ve bağımsızlığının kazanılması için Vatanın birliğinin ve bölünmez bütünlüğünün ne kadar kutsal olduğunu Anadolu’yu adım adım dolaşarak Türk Halkına anlatıyor ve Ordular kuruyordu.Beldemizdeki Kurtuluş harekatının öncülüğünü ise ‘’ KAZIMPAŞA ‘’ isimli bir Paşa yapmış ve Kurtuluş Savaşında Şehit düşmüştür.Böylelikle Beldemizin adı ‘’KAZIMPAŞA’’ olarak değiştirilmiştir.Beldemizde yaşayan Balkan Türklerinden (Muhacir) 8 hanelik aile grubu Reşadiye Mahallesine yerleşmiştir.
Bu gün o yıllardan kalan Merkez yukarı Camii ve evlerinin çoğu ayaktadır.Daha sonraki yıllarda Balkan Türklerinin (Muhacir) göçü devam etmiştir.bir de Karadeniz Bölgesinden göç olmuştur.son yıllarda Beldemiz Ülkemizin çeşitli yerlerinden göç almıştır.şu an Beldemiz hane sayısı 591 dir.Beldemiz insanları geçimlerini çiftçilik ve hayvancılık yaparak kazanmışlardır. Beldemize ulaşımın kolay oluşu ,Gökçeören Gölü olarak anılan bataklık bölgenin kurutularak tarım arazisinin oluşturulması sonucu yerleşim bölgeleri artmıştır.1930 yılına kadar Reşadiye ve Kazımpaşa isimleri ile anılan Kazımpaşa Beldesi 1930 yılından itibaren isim ünvanını Resmi olarak almıştır.

Kazımpaşa Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir Belde Belediyesidir.Belediyeye bağlı üç adet mahalle (Reşadiye,Cumhuriyet,Pınar mahalleleri) ve yedi adet orman köyü(Kuruçeşme,Çubuklu,Dağyoncalı,Uzunköy,Meşeli,K ızılcıklı ve Beşevler köyleri) bulunmaktadır.2000 yılı nufus sayımına göre 2031nufusu bulunmaktadır.
Kazımpaşa Beldesinde bir adet ilköğretim okulu bulunmaktadır.Ortalama 600-700 öğrenciye hizmet vermektedir.Bir adet sağlık ocağı bulunup günlük ortalama 100 hastaya hizmet vermektedir.Diğer resmi kurumlar ise Kazımpaşa Tarım Kredi kooperatifi,Kazımpaşa Jandarma Karakolu,Müftülüğe bağlı Hafize Ana kız Kuran Kursu bulunmaktadır.Ayrıca Beldemizde iki adet cami vardır.

COĞRAFİ YAPI

Marmara Bölgesi'nin kuzeydoğusunda 40-46-42.2" enlem 30-05-9.1" boylamları arasında yer alır:Sakarya iline bağlıdır.Kazımpaşa Beldesi Adapazarı şehir merkezinin batısında ve şehir merkezine 10 km uzaklıktadır.Beldeye ulaşım Sakarya şehir merkezinden veya Akmeşe yolundan sağlanmaktadır.

Kazımpaşa Belde sınırları içinde akarsu öğeleri olarak Kavlağan Deresi,Çalılık Deresi ve kurutma kanalları bulunmaktadır.Kazımpaşa'nın kuzey kısımları Adapazarı Ovası içinde yer almaktadır ve dolayısıyla düzlük arazidir.Güney kısımları yükselen bir arazi göstermektedir.%5-15 ve %20 arasında olan eğimli araziler göstermektedir.Kavlağan Deresi ve Çalılık Deresi etrafındaki evlerde %25-40 ve üstü eğim bulunmaktadır.

Beldedeki bitki örtüsünü orman alanları ve fındıklıklar oluşturmaktadır.Beldenin 4795 dekarını tarım alanları, 11 dekarını mera alanları,1227 dekarını orman alanları, 1650 dekarını tarım dışı alanlar olmak üzere toplam alanı 7683 dekardır.
Kentin içme içme suyu şebekesi 1999 depreminde diğer altyapılarla beraber ciddi hasar görmüştür. Ancak kent ve çevresinde yeterli içme suyu temin edebilecek su kaynakları mevcuttur.İçme suyu temin edilen temel kaynak Sapanca Gölü'dur.

Geçim Kaynakları
Beldemiz ve çevresi tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.Meyvecilikte son zamanlarda gelişmeye başlamıştır.Beldemizde sanayi tesisi olarak Paşaköyü Süt Ürünleri,Şen Piliç ve küçük çapta birkaç adet imalat atalyesi bulunmakta olup gelişim aşamasındadır
2009 yılında Serdivan ilçesine bağlanmıştır.
asalhoca isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4